Pages

Showing posts with label Mircea Toma tovarasul de stea rosie al lui CTP. Show all posts
Showing posts with label Mircea Toma tovarasul de stea rosie al lui CTP. Show all posts

Wednesday, February 17, 2010

CAZUL MIRCEA TOMA LA SCURT. Jurnalistii Radu Moraru si Marius Draghici, acuzati in Raportul AMP de "tendentiozitate", ii dau replica pensionarului APV-ist patron de ONG. EXCLUSIV

Am scris azi despre cazul AGENTULUI MIRCEA TOMA de la Agentia Pasive Watch, gaura maro a ONG-urilor Realitatea-Catavencu, care a fost tocmit de niste militieni de-ai lui ca sa-i bage la puscarie pe Radu Moraru, Marius Draghici si Laurentiu Ciocazeanu in afacerea Privatizarii Petrom.
Pe scurt, Toma a intocmit un "Raport de monitorizare" pentru asa-zisul Fond Romano-American de Investitii, act care a fost folosit de companie pentru a-i actiona in Justitie pe cei trei jurnalisti acuzati de "Agentia" lui Toma de "tendentiozitate in relatare". In cele din urma FRAI a pierdut procesul. Raportul a aparut de abia acum, dupa doi ani, dupa cum scriam in relatarea de mai devreme. Reporter Virtual l-a intervievat pe Toma, care a sustinut ca nu stia pentru cine a intocmit "Raportul" si nici nu a urmarit articolele si emisiunile monitorizate dar oricum el stie ca materialele avute in vizor erau "tendentioase". Afirmatiile lui sunt contrazise de propriul "Raport" care se incheie cu o "Ultima ora" privind procesul FRAI cu cei trei jurnalisti "monitorizati".
Dintre acestia Radu Moraru mi-a declarat azi ca isi aminteste cum o echipa a FRAI l-a vizitat la redactie la vremea respectiva si, in cele din urma, a admis ca nu are de ce sa il acuze. "Constat insa ca Mircea Toma e mai rau decat FRAI. El sustine mai ceva ca un judecator ca sunt vinovat. S-a facut procuror intre timp?", se intreaba Radu Moraru, realizatorul Nasul, despre fostul APV-ist Mircea Toma, ex-psiholog la Spitalul Militar, insarcinat tot cu "monitorizarea", dar a pilotilor aeronavei speciale a dictatorului Nicolae Ceausescu. "Cine este Mircea Toma ca sa faca 'Rapoarte'", se mai intreaba jurnalistul de la B1TV.
Marius Draghici mi-a trimis o pozitie, in scris:

Raportul AMP - Mircea Toma mi-a făcut nopți albe timp de doi ani.

"Acel document a fost folosit pentru a mi se cere daune de imagine de 300.000 de euro. Am trăit o periodă într-o tensiune uriașă. Mi se spunea că nu am nicio șansă cu AMP impotriva mea. A trebuit să depun eforturi enorme să conving, să devoalez că documentul este o „insinuare colegială” făcută la comandă, pe bani. Ne-am întâlnit cu Mircea Toma in 2007 - le mulțumesc lui Răzvan Ionescu și Emiliei Șercan pentru suținere (fosta ziarista de investigatii la EvZ apoi cumparata de Vintu pentru Realitatea-Catavencu - nota mea)- si i-am spus ca suntem pusi la zid cu acest document.
Desi AMP scrie in Raport ca am fost dati in judecata, si atunci fostul meu coleg a spus ca seninatate ca nu stie.
In schimb, ne-a implorat să nu depunem un protest la Clubul Român de Presă.
I-am cerut să se delimiteze public de Raportul de analiza de imagine si sa il retraga, lucru pe care eu nu am cunostinta sa-l fi făcut, preferând complicitatea.
În perioda procesului, eu nu am primit niciun fel de asistență de la AMP.
Cazul nostru nu a fost menționat în Raportul anual privind libertatea de exprimare. E grav?
Sunt mâhnit, pentru că această organizație mi-a fost dragă. La înființarea agentiei, am fost voluntar și am reprezentat AMP la două conferințe internaționale. Cu Mircea Toma am fost coleg la Catavencu și am publicat împreună cel puțin o anchetă „negativă” și „tendențioasă”. Acest mecanism social al duplicității mi-a lăsat un gust amar și multe semne de întrebare.
Tribunalul București și Curtea de Apel București au constatat că mi-am exercitat în mod corect și onest profesia de jurnalist. Instanța a respins drept nefondate toate acuzațiile care mi se aduceau.
Nu sunt suparat pe Mircea Toma, sunt doar prudent. După acest episod, îl cunoaștem cu toții un pic mai bine.”

Tuesday, February 16, 2010

AGENTUL MIRCEA TOMA de la Agentia Pasive Watch, gaura maro a ONG-urilor Realitatea-Catavencu, tocmit de niste militieni de-ai lui ca sa-i bage la puscarie pe Radu Moraru, Marius Draghici si Laurentiu Ciocazeanu in afacerea Privatizarii Petrom


Reporter Virtual arunca bomba: dupa trei ani de scandal in "societatea civila" care se erijeaza in apararea jurnalistilor, iese la iveala un Raport scris la comanda de Agentia lui Mircea Toma pentru a-i incrimina pe ziaristii Radu Moraru, Marius Draghici si Laurentiu Ciocazeanu. Si pe baza acestui "Raport" ordinar, cei trei ziaristi au fost urmariti in instanta cu pretentii de daune care se ridicau la 500.000 de euro de catre asa-zisul Fond Romano-American de Investitii, un gheseft al unor alti militieni de teapa lui Toma. Uluitor, "Agentia" lui Toma, atunci cand nu se implica politic la ordinele lui Vintu in hartuirea lui Traian Basescu, cand nu pupa in cur homosexualii si sustinatorii lor, intamplator unguri, cand nu sifoneaza banii tiganilor, cand nu cere eliminarea icoanelor din scoli, cand nu-l ataca pe Iulian Urban sau ii deserveste pe Sorin Ovidiu Vintu si "independentii lui", reprezinta Reporters Sans Frontieres in Romania!
Reporter Virtual, gentil, ia si punctul de vedere al "agentului maro". Prins la stramtoare, Toma minte pe nerasuflate. Desi afirma ca nu stie pentru cine s-a realizat "Raportul", un cititor mai atent atrage atentia la comentarii:
"Ia uite cum te-a mintit in fata Mircea Toma cand a spus ca nu stia pentru ce intocmeste acest raport. Chiar in document “operatorii” lui au scris urmatoarele:
Ultima Oră - 17 Noiembrie 2006 – Precizând ca nu a luat parte la privatizarea Petrom, Fondul Româno-American de Investiţii l-a dat în judecată pe Radu Moraru
Sa inteleg ca acest proces nu i-a dat de gandit presedintelui Agentiei de Monitorizare a Presei?"
De observat si cum Toma da vina pe "colegii" care au citit si reclamat articolele "tendentioase" desi el este cel care a semnat si parafat Raportul pentru care ar fi incasat (doar) 700 de euro: Toma stie ca "Articolele sunt scrise tendentios" pentru ca dupa alte cateva onomatopee sa afirme ca "Eu n-am vazut articolele, dar colegii mei de la monitorizare au folosit metodologia cu care lucram de foarte multi ani."
Redau mai jos intreaga poveste demna de ANI-ul si DNA-ul presei. Toma, sfatul meu: pentru ca nu suntem in Japonia ca sa-ti recomand altceva si nici in Italia ca sa facem recurs la onoare pe alte cai, de ce nu-ti iei mai bine cortul, te urci frumos in caruta ta cu coviltir si ne lasi in Romania noastra, ceva mai curata fara un rahat ca tine?

Reporter Virtual: Timp de doi ani, trei jurnalisti au fost tarati prin tribunale si pe baza unei analize realizata de Active Watch – Agentia de Monitorizare a Presei, document care a fost publicat ieri, pe reteaua FreeEx. Intr-un final, Marius Draghici, autorul dezvalurilor despre FRAI, “Nasul” Radu Moraru si Laurentiu Ciocazeanu, acum director la Adevarul, au castigat procesul cu Fondul Romano-American de Investitii. Nestiut pana acum, cel putin nu la nivel public, raportul Agentiei de Monitorizare a ridicat cateva semne de intrebare, mai ales ca a fost platit, iar cei trei ar fi putut fi condamnati in situatia in care instanta n-ar fi cunoscut legislatia europena. Pentru ca a parut un atac comandat pe bani la adresa altor jurnalisti, l-am abordat pe Mircea Toma, presedintele agentiei, pentru lamurirea unui caz bulversant.
Reporter Virtual: Ai stiut ca acest raport va fi folosit impotriva unor jurnalisti?

Monday, February 15, 2010

IUBITUL LUI MIRCEA TOMA, Victor Alistar, are cazier si este incompatibil cu orice functie publica. Transparency International ar trebui sa-si gaseasca alta papusica, ca coruptia are picioare scurte. Traiasca Coalitia Opriti Conturile!

Alistar, star penal

Decizia ANI prin care s-a stabilit că Victor Alistar, director executiv la Transparency International Romania, s-a aflat în stare de incompatibilitate atunci cånd a ocupat şi funcţia de purtător de cuvånt al ANFP (Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici), cåt şi pe cea de avocat a rămas definitivă şi irevocabilă.
Motivul este faptul că Alistar nu a contestat decizia Agenţiei Naţionale de Integritate în termenul prevăzut de lege şi la instanţa corespunzătoare. Probabil nu avea niciun argument pentru a contesta decizia ANI, avånd în vedere faptul că lucrurile erau mai mult decåt clare.
„Actul de constatare a stării de incompatibilitate a domnului Alistar Teodor-Victor, emis de către Agenţia Naţională de Integritate la data de 20.07.2009, a rămas definitiv şi irevocabil, potrivit prevederilor art. 50, alin. (3) din Legea nr. 144/2007, republicată.
Curtea de Apel Bucureşti a comunicat, la data de 10 februarie 2010, faptul că domnul Alistar Teodor-Victor nu a contestat în termenul legal, la instanţa competentă de Contencios Administrativ şi Fiscal, actul de constatare a stării de incompatibilitate, emis de Agenţia Naţională de Integritate“, se arată într-un comunicat postat pe site-ul Agenţiei Naţionale de Integritate.
Termenul prevăzut de lege era de 15 zile de la data comunicării actului de constatare a conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate.
„Precizăm că orice contestaţie înregistrată la altă instanţă decåt cea prevăzută la art. 48, alin. (2) este nulă de drept“, se mai arată în comunicatul citat.
Şi funcţionar la stat, şi avocat, Agenţia Naţională de Integritate a constatat că Alistar Teodor-Victor s-a aflat, în perioada 23.01.2007 - 01.03.2009, în stare de incompatibilitate, întrucåt a deţinut concomitent calităţile de funcţionar public - purtător de cuvånt (în cadrul Agenţiei Naţionale a Funcţio-narilor Publici), director executiv (în cadrul Asociaţiei Romåne pentru Transparenţă, începånd cu anul 2004) şi avocat definitiv - titular (în cadrul Cabinetului individual de avocatură „Alistar Teodor-Victor“ - începånd cu data de 23.01.2007 şi pånă în prezent).
Conform prevederilor legale, „fapta persoanei cu privire la care s-a constatat starea de incompatibilitate constituie temei pentru eliberarea din funcţie sau, după caz, constituie abatere disciplinară şi se sancţionează potrivit reglementării aplicabile demnităţii, funcţiei sau activităţii respective“.
Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, însuşindu-şi concluziile din actul de constatare emis de ANI, s-a adresat Curţii de Apel Bucureşti pentru anularea actelor administrative emise de către Preşedintele ANFP în vederea aprobării cererilor de suspendare, respectiv de prelungire a suspendării raportului de serviciu în cazul lui Victor Alistar, precum şi pentru anularea menţiunilor din cartea de muncă a acestuia, pentru perioada incidentă.

Cazier administrativ

În urma deciziei Curţii de Apel, Alistar, cel care pozează în starul luptei anticorupţie din Romånia, s-a ales cu un frumuşel cazier administrativ ce se traduce prin sancţiuni din partea ANFP şi prin imposibilitatea de a ocupa în perioada următoare funcţii publice de conducere.
După aflarea deciziei justiţiei, Alistar a declarat bineînţeles că este o victimă hărţuită de ANI, deoarece a criticat, în repetate rânduri, această instituţie. Numai că decizia definitivă şi irevocabilă prin care s-a constatat incompatibilitatea sa a fost luată de judecătorii de la Curtea de Apel, nu de ANI. Născut victimă, probabil că Alistar nu ştie să recunoască atunci cånd pierde şi, pe reţetă ştiută, vorbeşte de conspiraţiile mondiale care lucrează împotriva ilustrei sale personalităţi.
Dana Iliescu


Wednesday, February 3, 2010

NU inteleg cand sub bun si cand sunt jigodie :) Iulian Urban l-a prins in curul gol pe Mircea Toma SRL

E titlul lui Iulian Urban, dar subsemnez la el :) ca si la cele de mai jos:
 

Iulian Urban: Dragi organizatii media, 

Acum cativa ani presa si televiziunile erau in topul credibilitatii alaturi de BOR si armata. Acum sunt colegi de clasament cu parlamentul in topul coruptilor. Frumoase activitati pentru transparenta si "recastigarea credibilitatii media" ati mai intreprins!

Ziua a II-a de dupa Apocalipsa declaratiilor de interese pentru ziaristi !

Mai multe organizatii media ( ActiveWatch – Agentia de Monitorizare a Presei - MT SRL; Asociatia pentru Protejarea si Promovarea Libertatii de Exprimare - MT SRL; Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie - MT SRL; Centrul pentru Jurnalism Independent - ONG SA) condamna amendamentul propus pe 2 februarie de senatorul PD-L Iulian Urban la legea de functionare a ANI prin care li se cere jurnalistilor sa prezinte declaratii de interese catre o agentie guvernamentala.

Nu inteleg cand sub bun si cand jigodie ?

1. Eram prost de bun anul trecut pe vremea asta cand am propus amendamentele care au eliminat prin Proiectul Codului Civil articolele care aduceau atingere libertatii de exprimare a presei, care se refereau la dreptul la replica asa cum cerut aceste organizatii media ? Pentru cei cu memoria scurta cititi aici http://www.urbaniulian.ro/2009/05/14/ong-urile-din-mass-media-au-cerut-si-obtinut-eliminarea-dreptului-la-replica-din-codul-civil-drept-multumire-anunta-ca-basescu-si-urban-trebuie-sa-infunde-puscaria/.
Eram prost de bun atunci cand aceste organizatii media grupate in Coalitia Opriti Codurile au gasit un sprijin in persoana mea pentru apararea drepturilor ziaristilor  [ pentru cei cu memoria scurta cititi aici http://www.urbaniulian.ro/2009/03/17/prevederile-referitoare-la-viata-privata-protectia-datelor-cu-caracter-personal-respectul-datorat-persoanei-decedate-si-dreptul-la-replica-si-rectificare-ingradesc-libertatea-presei/ ] ; Eram dragi organizatii media prost de bun atunci cand am clamat faptul ca prin Proiectul Codului Civil se urmarea sa se puna botnita presei si invit pe cei lasi, patetici sau cu memorie scurta sa citeasca aici http://www.urbaniulian.ro/2009/03/11/botnita-presei-noul-cod-civil-va-obliga-jurnalistii-sa-plateasca-daune-pentru-informatiile-gresite/ sa vada cum m-am lupta si certat cu profesorii mei de la Facultatea de Drept , cu propriul partid pentru drepturile lor ?

2. Unde erau aceste "organizatii media" atunci cand ziaristii ale caror interese pretind ca le reprezinta au fost cenzurati ? Pentru cei cu memoria scurta cititi aici http://www.urbaniulian.ro/2009/08/04/ma-simt-razbunat/ sa vedeti cum organizatiile media fata de cenzura impusa la Cotidianul, si-a manifestat doar "ingrijorarea" si nu a CONDAMNAT asa cum face acum cand se refera la amendamentul meu ?

3. Unde erau aceste "organizatii media" cand ziaristii erau dati afara pe motiv ca nu scuipa intr-o anumita directie asa cum am scris aici http://www.urbaniulian.ro/2009/10/01/ziarist-roman-hartuit-si-fortat-sa-demisioneze-intrucat-refuza-infierarea-lui-basescu/ ? Erau preocupate sa sustina un partid sau altul in campania electorala ? asta inseamna intregritate, verticalitate si corectitudine ?

4. Unde erau aceste "organizatii media" atunci cand sute de ziaristi de la ZIUA, GARDIANUL sau alte publicatii care au dat faliment, au ramas pe drumuri, cu credite la banci , vazand cum li se naruie sperantele puse in branduri de renume ale presei romanesti ? Unde erau sa ia atitudine si sa CONDAMNE faptul ca aceste sute de ziaristi au ramas pe drumuri tocmai din cauza intereselor pe care sefii lor le aveau in zona politica si economica, interese pe care le vor mai departe ascunse si ferite de ochii lumii ?

5. Unde erau aceste "organizatii media" care pretind ca mor de grija ziaristilor [ care v-ar surprinde sa aflati ca NU se simt reprezentati de ele ] cand Transparency International a dezvaluit ca presa din Romania este perceputa la cel mai coborat nivel in topul coruptiei din istoria ei ? ASA DE SCURTA VA ESTE MEMORIA ?

4 iunie 2009 Transparency International: Mass-media intra in topul institutiilor corupte

Tuesday, January 26, 2010

"ECOLOGISTII" COMUNISTOIZI ai lui Stalinica de Delta, Sorin Ovidiu Vintu. Brigazile rosii ale lui Mircea Toma & Coop vor "Mai Multi Verzisori"

Pentru că în România nu existau deja destule bizarerii ideologic-politice sau destule iniţiative care-de-care mai ciudate, ne-am pricopsit, printr-o manevră demnă de orice stat criptocomunist care se respectă, cu o mişcare ecologistă. Bună, rea, rămâne de văzut. Cert este că ecologismul activ de la noi nu prea mai are legătură cu ecologia, ştiinţa care se ocupă de studierea habitatului. A devenit, pe ascuns, prin învăluire şi prin import, o mişcare aproape politică. Şi ca orice mişcare politică, ecologismul românesc se mişcă doar prin medii înalte, de presă “glossy” şi de televiziune, neavând niciun impact real în societatea românească.
Pentru o persoană care nu a crescut între blocuri, a fi ecologist este o stare de spirit nativă. Personal, nu sunt impresionat de campaniile de nişă adresate blogerilor sau adolescenţilor care încă cred că pot schimba lumea printr-un mesaj pe Twitter. Însă sunt oarecum mirat de modul discreţionar în care sunt selectate campaniile “eco” demne de a fi promovate. Şi de cum, în mod invariabil, liderii acestor campanii ecologiste ajung să trăiască apoi doar din “ONG-ism”, pe bani publici desigur, sau cum ajung oameni politici, cum este cazul lui Remus Cernea.
Anul trecut, după ce am participat la o campanie de ecologizare în Cluj-Napoca, am rămas neplăcut surprins de faptul că acţiunea nu a primit niciun sprijin (în afară de cel al primăriei Cluj-Napoca), iar prezentarea mediatică a fost zero. La scurt timp după, un flash mob penibil care vroia să salveze planeta prin cei 10 tineri care şi-au ţinut respiraţia 2 minute, apărea pe toate posturile TV şi în toate ziarele. Explicaţia? În România trebuie să aparţii unui anumit grup “select”, pentru a  fi considerat ecologist. Nu e suficient să faci o campanie de ecologizare pe banii tăi, cu suflet şi cu dăruire. Trebuie în schimb să te afiliezi grupului Mircea Toma – Răzvan Martin – Liviu Mihaiu – Dragoş Bucurenci. Adică grupul cu vederi de stânga care a monopolizat aria de activitate ecologistă din România.
Dragoş Bucurenci, de exemplu, tocmai ne-a ameninţat că ne va da în judecată, deoarece ne-am permis să alăturăm campania “MaiMultVerde” coordonată de el şi desfăşurată împreună cu Realitatea TV şi Romsilva, cu contractul de 1 milion de euro dintre Realitatea Media şi Romsilva care s-a semnat după terminarea campaniei ecologiste. Dacă rezultatul acestei campanii a fost, din partea Realitatea TV, un profit de 1 milion de euro, acest lucru nu poate decât să ridice semne de întrebare. Însă când primim pe mail ameninţări din parte asociaţiei MaiMultVerde nu putem decât să constatăm că aceste atitudini antidemocratice sunt rezultatul ideologiei marxiste care îi conduce pe aceşti bravi ecologişti. Însuşi Bucurenci, autor al unui roman submediocru despre droguri (care în mod bizar l-a făcut faimos, probabil printre dealeri şi consumatori), declara că este un adept al ideologiei comunismului umanist: “Eu cred in valorile „comunismului umanist”, dar nu cred nici un moment in posibilitatea punerii lor in practica. Cand vorbesc despre comunism, ma refer la doctrina sa asa cum a fost ea teoretizata de Marx si de Engels. Scrierile lor sunt in primul rand o critica si partea aceasta ma intereseaza pe mine“. Iar dacă este să îl alăturăm şi pe Mircea Toma, care nu s-a sfiit să îşi arate dispreţul faţă de biserica ortodoxă şi valorile creştine, însă s-a afişat vesel alături de anarhiştii autohtoni, tabloul este complet. Am importat, fără să ne dăm seama, modelul de ecologism vest european, adică un marxism virulent şi demagog, sub masca unui ecologism necesar care nu lasă loc de discuţii. Un ecologism ce se vrea o nouă religie, extremist şi cu tendinţe comuniste.
Însă lucrurile nu se opresc aici. Primul semn al unei reale asocieri politice dintre ONG-iştii ecologişti şi politica de stânga din România, adică de PSD, a fost dat de Remus Cernea, rockerul- candidat care l-a susţinut în turul doi pe Mircea Geoană. Daciana Sârbu, de exemplu, a pus umărul la campania “Salvaţi Delta Dunării” alături de dl. Bucurenci. Pe blogul său, Dragoş Bucurenci are legături doar către politicieni din sfera PSD- PNL: Ana Birchall, Daciana Sârbu sau Bogdan Olteanu. Lucru care ar putea explica şi modul în care Bucurenci a ajuns să realizeze sau să prezinte patru emisiuni la TVR (“Linia verde”, “Cultura libre” , “Puncte pe arta lumii” şi “Dependenţe”) având în vedere că nu are studii superioare şi nicio realizare care să îl califice pentru a prezenta emisiuni de cultură sau civilizaţie. Să scrii o pseudo-carte pe blog contează mai mult pentru TVR decât faptul că ai renunţat de două ori la studiile de filozofie?
Dar dincolo de aceste diversiuni ecologiste, care nu sunt altceva decât nişte campanii făcute pentru interesul personal al unora sau altora (când nu sunt făcute chiar pentru interesul de partid), România se află într-o criză de educaţie ecologistă. Statul, prin sistemul educaţional, face prea puţin pentru a insufla tinerilor o cultură a ecologismului. Şi nu o cultură a ecologismului exaltat de tip marxist, cum vor să ne inducă personajele descrise mai sus, ci o cultură a bunului simţ. A fi ecologist nu înseamnă a duce singur tomberonul din faţa blocului la groapa de gunoi, pedalând pe bicicletă şi ascultând muzică anarcho-punk într-un iPod de fiţe. Nu cred că direcţia ecologismului în România este de a prelua aproape integral treaba firmelor de salubritate sau a statului, aşa cum se încearcă acum. Să plantezi copaci în locul Romsilva sau să cureţi parcuri în locul primăriei este o inversare nefirească de roluri care nu duce nici la rezolvarea problemei, nici la economisirea de resurse sau de bani. Iar să atragi uriaşe fonduri în campanii “eco” şi să cheltui 80% din acei bani pe mediatizare este o ipocrizie fără margini şi doar o metodă de a te băga în seamă. Cultura de “eco” de la noi trebuie să fie una a bunului simţ, a moderaţiei şi implicării dezinteresate. Nu avem nevoie de idoli ecologişti, de superstaruri “verzi” sau de marxişti comunişti plin de sine care să ne înveţe cum stă treaba cu natura, în timp ce se asociază cu firmele lui Vântu sau ne debitează inepţii semidocte la TVR pe banii noştri.
George Bara / Napoca News

Tuesday, January 5, 2010

SENATORUL IULIAN URBAN, atacat suburban de homosexualii lui Soros si perversii voaiersiti si onanisti ai lui Mircea Toma, supranumit "gaura maro" a societatii civile GRIVCO-CATAVENCU


Mircea Toma, de la Agentia de Monitorizare "Pasive Watch" impreuna cu Centrul pentru Resurse Juridice - un ONG marca Soros - si asociatia homosexualilor ACCEPT (ce?) au decis sa-si mai faca putina publicitate pe marginea tiganilor latrand pe te miri unde la senatorul Iulian Urban, care este si presedinte al asociatiei Asistenta Pentru Consumatori. Coalitia de maidan a madamei Renate Weber, matroana Soros si a PNL in Parlamentul European, il balacareste suburban pe Urban considerandu-l un concurent netigan si neinteresat financiar pe piata mancatorilor fondurilor pentru tigani si, drept urmare, il paraste de "rasism" la toate comitziile de pe planeta si chiar din univers. Mircea Toma este cunoscut drept o "gaura neagra" a sugerii si deturnarii de fonduri europene alocate tiganilor, motiv pentru care a fost poreclit de acestia "ochiul maro" al romilor. CRJ-ul lui Soros face parte dintr-o "coalitie" de alte ONG-uri militarizate civil - parte a unei retele anti-romanesti - care a fost extrem de deranjata de faptul ca senatorul Iulian Urban a insistat pentru a fi cuprinse in Codul Civil sectiuni stricte referitoare la drepturile parintilor si familiei romanesti versus casatoriile intre persoane de acelasi sex si adoptiile de copii realizate de homosexuali. Iulian Urban a reusit sa impiedice perversiunea legii, dupa cum milita pe ascuns secta Alinei Mungiu Pipidi intitulata pompos Coalitia "Opriti Codurile", iar amendamentele promovate de senator au fost facute atat din responsabilitate senatoriala cat si ca urmare a cererilor asociatiilor din sfera societatii civile crestine, care apara valorile familiale si traditiile romanesti. Printre aceste ONG-uri-fantoma ale Coalitiei "Opriti Codurile" - supranumita ARIPA CIVILA A COALITIEI GRIVCO - se numara aceiasi gaozari imbatraniti in rele gen Mircea Toma si compania de facut zgomot (vezi lista lor in foto) demascati de Florin Calinescu drept "niste imbecili organizati" cu trese de la Rasarit pe umeri. De data asta si-au pus paie in cap, pentru ca senatorul Iulian Urban ii demasca vigoros, si pe fata si pe dos, in articolul sau: Un ONG care nu a facut nimic niciodata pentru rromi, il acuza pe senatorul Urban de rasism, deranjati mai degraba de actiunea acestuia de a condamna sifonarea banilor europeni destinati rromilor din Romania.

Tuesday, November 17, 2009

ION ILIESCU ii lauda pe Mircea Toma, Cristian Pirvulescu, Victoras Alistar si Centrul Soros al lui madam Renate Weber

OBSERVATII DE CAMPANIE

By Ion Iliescu

3. La începutul campaniei electorale, ONG-urile au sesizat Avocatul Poporului cu privire la “fraudarea morală a alegerilor” de către preşedintele Traian Băsescu. Organizaţiile nonguvernamentale spun că preşedintele se foloseşte de referendum în campania electorală şi promovează ideea de parlament unicameral fără să dea şansa altei opţiuni. Sesizarea a fost semnată de de Agenţia de Monitorizare a Presei – Active Watch, Asociaţia Pro Democraţia, Centrul de Resurse Juridice şi Transparency International România.

Apreciez aceasta actiune perfect democratica.

Organizarea referendumul reprezinta si costuri suplimentare in situatia in care cautam solutii pentru reducerea cheltuielilor, obligand bugetarii sa-si ia concediu fara plata in prag de Craciun. Se face o risipa irationala printr-un act total inutil deoarece acest referendum nu are nicio finalitate deoarece abia dupa referendum ar trebui intreprinse demersuri parlamentare pentru modificarea Constitutiei.

Acest capriciu basescian complica procesul electoral putand deveni sursa de nereguli si fraude electorale, incarcand bugetul, si asa fragil cu cheltuieli suplimentare.

Este total nerational, fapt pentru care consider ca, cea mai buna pozitie a electoratului ar trebui sa fie aceea de IGNORARE a acestui referendum, daca el, totusi va fi organizat. Aceasta se realizeaza usor, prin refuzul de a lua buletinul pentru referendum cu verificarea consemnarii acestui gest (barare) pe lista ce consemneaza prezenta la vot.

Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2009/11/17/observatii-de-campanie/

Sunday, July 12, 2009

MIRCEA TOMA a devenit celebru. In CURENTUL

Un blog (prescurtat de la expresia engleză web log, jurnal pe Internet) este o publicaţie web ce conţine articole periodice sau şi cu actualizare neîntreruptă, ce au de obicei caracter personal. Tocmai de aceea, blogurile sunt în expansiune, oamenii găsind în ele un loc unde se pot exprima liberi, fără niciun fel de constrångeri. Deocamdată.

Continuarea la
Mircea Toma, un fel de Iliescu cu barbă ceva mai prost ca CTP, vrea să controleze blogurile
Curentul - luni, 13 iulie 2009

PS: Nu mai da din mana, nu mai da din mana!...

Friday, July 10, 2009

MIRCEA TOMA, un fel Iliescu cu barba ceva mai prost ca CTP, vrea sa controleze blogurile. Hai sa radem cu Agentia de Monitorizare a Pestelui Prajit!

Cotidianul, in loc sa-si vada de problemele lui, se tine de titluri mincinoase si stupide in acelasi timp: "Bloggerii români vor avea cod deontologic". Adica cum? Se va vota in Marea Adunare Nationala a Bloggerilor cu Stea Rosie infipta in Frunte? Si la prezidiu cine va sta: Secretarul General al CC al Partidului Monitorizarii Pestelui Prajit, tovarasul Mircea Toma?

"Codul de autoreglementare online va fi implementat în primă fază la nivelul blogurilor, pentru ca ulterior să fie extins la întreg mediul virtual", scrie, lipsit de orice logica, un oarecare Bandea. Pai bai, "monitorizatorii" lui peste, care ati merita sa vi se publice dosarele ca sa se sperie lumea de inversiunile voastre mentale si sexuale, cine sunteti voi, amaratilor de comunisti mascati, ca sa dictati cuiva?! Nu vreti intai sa treceti sa va implementez eu ceva?

"În esenţă, normele cuprinse în el vizează evitarea atacurilor discriminatorii şi a prejudecăţilor şi stereotipurilor legate de rasă, vârstă, sex, orientare sexuală, religie, etnie, dizabilitate, aspect fizic sau statut social", spune, citat en gros de Cotidianul, mai micul Iliescu cu barba.

Deci, batranelul Toma, de o rasa incerta, pensionar de lux al Armatei (nu stim care) si trisexual cunoscut (adica ii place si cu fetite, si cu baietei si cu animalute, plus alte perversiuni voaierste), fara de Dumnezeu, mai mult ungur decat tigan, cu un picior in groapa, scheletic si fizic si intelectual si social, vrea sa-mi impuna mie ceva? Hai sa radem!

Nu ma mir ca patronul a aplicat o asemenea reducere la Cotidianul: e pe masura mintii voastre... Mai bine rugati-va de Mirciulica Toma (altfel simpatic in timpul liber) sa va lase sa scrieti, pe viitor, on line, "deontologizati"...

Tuesday, May 26, 2009

SCRISOARE catre Nicusor Dan si Asociatia Salvati Bucurestiul de rechinii "societatii civile" in frunte cu secretarul lor general tovarasul Mircea TOMA

Draga Nicusor,

Felicitari pentru toate initiativele tale! Insa tin sa-ti atraga atentia ca, in scurt timp, le vei compromite pe toate cu astfel de semnatari. In primul rand mi se pare absolut ridicol ca pentru acest avertisment de mai jos privind Directiile de Cultura din Minister sa semneze si "Salvati Vama Veche". De ce nu si STUFFSTOCK si STUFFISH?! Apoi, oricne stie ca, de fapt, Toma, prin campania lui cu Vama doar si-a aranjat niste afaceri "di grande". Si-a "salvat bio-material" contul bancar, nu biata Vama. De fapt, daca nu esti orb, cred ca se poate vedea cu ochiul liber ce a facut Toma in Vama: a distrus-o complet! Mamaia e acum o stea de mare prafuita pe langa Vama, la capitolul afaceri imobiliare si cocalari.
Intentia de mai jos este laudabila: avem nevoie de transparenta. Dar, repet, cu astfel de semnatari - printre care Asociatia Bucuresti pare doar ratacita, drept sanvis intre bucile lui Toma - ma intreb automat ce interese sunt in joc. Nu cumva guru Toma necredinciosul vrea sa-si instaleze omul lui? Mai puneti, te rog, si tu, din cand in cand, astfel de intrebari, dupa ce, evident, din spirit de transparenta, o sa cercetezi si (toate) conturile co-listenilor tai, pe care ii girezi, nevinovat, cu semnatura ta!
Cu simpatie,
Victor

PS: Recent am auzit ca acest MT Production al GDS, un adevarat Mircea Tatulici-pacalici al "militiei civile", se lauda ca ar fi salvat si Catedrala Sfantul Iosif. I-am intrebat pe cei care facusera zid viu in fata escvatoarelor si buldozerelor, ridicati la vremea respectiva de politie si cu dosare penale pe rol, daca l-au vazut si pe batranelul cu stea rosie-n frunte pe-acolo. Mi-au transmis un mesaj legat de originea lui, adica de MAI si MApN, mama si tatal lui - de acelasi sex, "normal".
Vezi si http://www.petitiononline.com/VideaNU/

----- Original Message -----
From: nicusor dan
To: nicusor dan
Sent: Tuesday, May 26, 2009 1:46 PM
Subject: foarte important: atentie la Ministerul Culturii !
In aceasta saptamana Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului Cultural National organizeaza concurs pentru numirea directorilor Directiilor Judetene de Cultura pentru toate judetele si pentru Municipiul Bucuresti. Detalii la adresa http://www.cultura.ro/PosturiConcurs.aspx?ID=180.

Concursul este extrem de important pentru protectia patrimoniului. Legea prevede ca directorii Directiilor Judetene de Cultura semneaza avizele pentru constructii si demolari in zonele construite protejate (adica in zonele istorice ale oraselor, cele vanate de speculantii imobiliari), fara a fi obligati sa consulte Comisia Zonala a Monumentelor Istorice. Acest fapt a dus in ultimii ani in numeroase judete si in Bucuresti la un adevarat masacru al zonelor construite protejate. (In documentul atasat gasiti cateva exemple pentru Bucuresti care sunt in responsabilitatea lui Stefan Damian, directorul Directiei de Cultura Bucuresti din ultimii ani).

Exista semnale ca se fac presiuni puternice din partea partidelor din coalitie catre Ministerul Culturii pentru numirea unor directori obedienti retelelor imobiliare. Numele vehiculat pentru postul de director al Directiei de Cultura Bucuresti este Eugen Plesca, fost primar al sectorului 3, care nu are nici o pregatire in domeniul cultural !

In aceste conditii, cele 10 organizatii semnatare au adresat o scrisoare deschisa Ministrului Culturii si Secretarului de Stat pentru Patrimoniu (atasata), in care cer:
1. Comunicarea catre opinia publica a numelor candidatilor pentru fiecare judet si pentru Municipiul Bucuresti.
2. Comunicarea catre opinia publica, pentru fiecare candidat, a CV-ului si a proiectului de management cu care s-a prezentat la concurs.
3. Comunicarea catre opinia publica a componentei comisiei de concurs si a numelui presedintelui comisiei.
4. Permiterea accesului mass-media si a reprezentantilor societatii civile la audierea candidatilor.
5. Pronuntarea rezultatelor finale nu mai devreme de 2 iunie 2009. Organizatiile noastre vor realiza, in colaborare cu ziaristii din teritoriu, o sinteza cu informatii relevante despre candidati, pe care o vor pune la dispozitia comisiei de concurs si a opiniei publice la 1 iunie 2009.

In cazul in care ministerul nu va da curs cererilor de transparenta a concursului, organizatiile vor recurge la actiuni de protest in strada.

Semneaza comunicatul:

Agentia pentru Monitorizarea Presei
Asociatia Bucuresti
Asociatia pentru Conservarea Ariilor Protejate Biocultural “Salvati Vama Veche”
Asociatia Prietenii Scolii Centrale
Asociatia Pro-Do-Mo
Asociatia "Pro Urbe" Arad
Asociatia Salvati Bucurestiul
Asociatia Sighisoara Durabila
Fundatia Calea Victoriei
Grupul Militia Spirituala

Contact: Nicusor Dan, 0732.290.539.

Monday, May 11, 2009

PROCESUL Liicheanu-Liigheanu-Liiceanu. "Raportul Final"

Astazi are loc ultima runda a Procesului Liicheanu, plagiatorul si profitorul tuturor regimurilor, dupa cum ce sa va dovedi chiar azi, in instanta, incepand cu ora 8.30, la Curtea de Apel, unde sunteti invitatii nostri, ai ziaristilor liberi. Profitorul DSS-PCR-FSN-GDS-ICR va fi aparat de insusi papusarul sectei intelectualilor de mucava, Valeriu Stoica. Noroc ca avocatii mei sunt cu cateva clase bune deasupra lui si a firmulitei sale, altfel in top nu stiu cat. Dar, va marturisesc, as prefera sa pierd acest proces, in care ni se pretinde cea mai mare despagubire din ultimii ani din presa romana. Ca sa ajung apoi bine-mersi la CEDO si astfel sa ramana Cazul Liicheanu in analele incalcarii libertatii presei din Romania, numai bun pentru studiul generatiilor viitoare de jurnalisti, sper mult mai liberi si mult mai putin lingai. Plus ca Mircea Toma Necredinciosul va fi iar obligat sa introduca, fie si numai un randuletz, in raportuletzul agentiei lui de Pasive Watch-eri si Active Suckeri (voi reveni asupra lor). Asta e. La CEDO, birjar!
Va voi tine la curent astazi cu desfasurarea mascaradei Stoica-Liiceanu...
Articolul incriminat, pentru care Agentia de Monitorizare a Presei -Active Watch vrea sa-i dau lui Liiceanu 50.000 de lei (de fapt 100.000, cat a cerut initial, fapt facut uitat de monitorizatorii lovelelor lui Tomy):
Profitorul tuturor regimurilor: ZIUA
Vezi si
Procesul Liiceanu-Liigheanu-Liicheanu, profitorul tuturor regimurilor, contra libertatii presei si de expresie in Romania
In memoriam Mihai Pelin, cavalerul adevarului prin cuvant: Mitul disidentei lui Plesu, Liiceanu si Dinescu poarta un singur nume: Gogu Radulescu-NKVD
LIIGHEANU DIN CARACAL. Originea numelui Liiceanu: cojocar "dibaci la impunsul pieii de oaie cu ace specifice"
Cazul Patapievici-ICR. Valerian Stan devoaleaza RETEAUA PCR-GDS-ICR - profitorii tuturor regimurilor
STUDIU: UN FALS filosof al religiilor - Andrei Pleşu - despre unul autentic: Mircea Eliade
TRAIANE, Basescule, nu esti barbat! Nici patriot! Esti un las! - Ti-o zice Cartarescu, supermenul lui Liiceanu, Tismaneanu si Patapievici
MIRCEA PLATON: "Un epilog". Ai cui sunt "oamenii presedintelui"?
BASESCU si MUNGIU. Operatiunea Capcanarea se transforma in Operatiunea Debarcarea. ANALIZA si INFORMATII
ANTI-ROMANII din "societatea civila". Neo-conservatorii americani si silitorii lor elevi balcanici - "Neo-commies". Afacerea intelectualilor perversi, gen Patapievici
Intreaga clasa intelectuala in frunte cu GDS, creatia FSN si secretarii sai generali Pata-Plesu-Liicheanu, sustin din inima refacerea Partidului
Adevarul - Horia Roman Patapievici: „Uneori aş vrea să fiu ... Liiceanu, Patapievici, Tismăneanu: Nu suntem intelectualii lui ... Băsescu i-a lăsat cu ochii-n soare pe „intelectualii lui Băsescu ...
"Normalitatea" lui Patapievici-ICR: homosexuali, porno, anticrestinism, antisemitism, antiromanism, turnatori, impostura, fraude, trafic de influenta
Basescu si PDL vor pierde pe mana intelectualilor rosii

Tuesday, May 5, 2009

SENZATIONAL: A fost descoperit stramosul lui Mircea Toma: HOMO FRAUDULENTUS! Petre Tutea: "Cine crede ca se trage din maimuta, se trage din maimuta"

Petre Tutea: "Cine crede ca se trage din maimuta, se trage din maimuta, cine crede ca se trage din Dumnezeu, se trage din Dumnezeu"

Petre Tutea: Fara Dumnezeu omul nu e nimic. El l-a facut pe om. Noi nu repetam, in familie, creatia? Am ajuns noi inapoi in punctul in care a aparut omul in istorie? Toate cercetarile retroactive ne-au dus pana la originile omului? Cica omul se trage din maimuta! Cand am fost in delegatia Romaniei la Moscova ne-au dus la un muzeu si acolo o ovreica cica ne-a demonstrat toata evolutia speciei de la maimuta la om. Era foarte incantata. Am ascultat-o ca eram invitat si eram in delegatie, nu este asa, si vroiau sa ne arate ce expert gandesc ei. La iesire, la usa, doamna spune: ”Va multumim pentru bucuria pe care ne-ati facut-o si pentru atentia pe care ne-ati acordat-o. Vă rog să semnaţi’, că eu fumam şi am ieşit mai înainte. Şi Gafencu şi Nemoianu, subsecretar de stat în guvernul Antonescu, n-au semnat nici ei, că n-am semnat nici eu. Zic: "Nu semnez, doamnă!" "De ce?" "În primul rând, tot ce am văzut aici îmi contrazice credinţa mea. Eu sunt băiat de popă. Şi e greu să cred în toată expoziţia asta de-aici. Şi doi: ne-aţi ofensat!" "Cum?" "Păi, uite, personajele astea, maimuţa şi omul Primigenius, eu nu sunt neam cu ăştia. Îmi pare rău!" (...)
Eminescu spune ca “Ochiul te minte si mintea te inseala”. Asta e cea mai glorioasa afirmatie. Am vazut muzeul, si? Ce daca? Pai, vede si vaca, vede si boul… Eu, daca vad un tren, vorbesc si un bou mugeste, da' il vede si el!

Thursday, April 30, 2009

MEDIA Monitoring - Pasive Watch si Mirciulica Toma iar nu si-au luat lecitina. Condamnarea EvZ pentru calomnie in cazul Opran "uitata" de monitoristi

"EVENIMENTUL ZILEI"

CONDAMNAT in JUSTITIE PENTRU CALOMNIE

TRIBUNALUL BUCURESTI Sectia a V-a Civila
MINUTA SENTINTEI CIVILE

pronuntata in Dosarul nr. 43776/3/2006

"Amana pronuntarea la 29.04.2008, 30.04.2008, 06.05.2008. Admite exceptia lipsei calitatii procesuale de folosinta a paratului Jurnalul Evenimentul zilei. Respinge cererea formulata in contradictoriu cu acest parat, pentru lipsa capacitati procesuale pasive a paratului. Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratilor Sercan Emilia si Cartianu Grigore. Respinge cererea formulata in contradictoriu cu acesti parati ca fiind indreptata impotriva unor persoane fara calitate procesuala pasiva. Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Ionescu Razvan. Admite in parte, cererea formulata in contradictoriu cu paratii Munteanu Mihai, S.C.'' RINGIER ROMANIA''S.R.L., Ionescu Razvan si Ionescu Dan Nicolae.

1. Obliga paratii in solidar la plata catre reclamant a unor despagubiri pentru daune morale cauzate, in suma de 20.000 lei.

2. Obliga parata S.C.''RINGIER ROMANIA'' S.R.L., in calitate de editor al jurnalului “Evenimentul Zilei” sa publice in acest jurnal, dupa ramanerea irevocabila a prezentei hotarari, dispozitivul hotararii, cu respectarea reproducerii in ziar la scara 1:1 a dimensiunilor formatului de pagina A 4 cu titlul '' Editorul Evenimentului Zilei obligat la despagubiri in proces cu Marius Opran'', avand caractere identice ca format si dimensiune cu titlurile articolelor denigratoare, publicarea urmand a se face pe prima pagina si eventual, pe cele urmatoare, pentru reproducerea integrala a textului dispozitivului, in intreg tirajul jurnalului, pe parcursul a 5 numere consecutive.

3. Obliga paratii fata de care cererea a fost admisa in parte, la plata cheltuielilor de judecata reclamantului, in suma de 1.270 lei.

Cu apel.''

http://www.tmb.ro/dosare_ecris.php?id_dosar=300000000142712

http://www.marius-opran.net/

Am observat, citind Raportuletul lui Mirciulica Toma despre "Libertatea Presei in Romania 2008", o sumedenie de lacune - deh, varsta - si "interpretari" ce-i cam pune in discutie "obiectivitate". Asta inseamna ca nu este si nu poate fi credibil. Voi reveni, negresit.

Sunday, April 26, 2009

"OPRITI CODURILE" pe RomaniaMurdara.ro: Alianta Familiilor din Romania da jos masca de pe fata “societatii civile” pro-homosexuale

OPERATIUNEA "OPRITI CODURILE FAMILIEI SI ALE NORMALITATII"
O nouă societate

de Bogdan Mateciuc

Aşa cum este ea, cu destule neajunsuri pe care le cunoaştem şi pe care dorim să le combatem, putem spune că, în comparaţie cu alte ţări, societatea românească e încă una conservatoare, ataşată valorilor morale. Acest ataşament faţă de valori se datorează concepţiei naturale a românului despre viaţă; se datorează educaţiei şi normelor sociale împământenite şi, de obicei, există un fundament religios pentru aceste valori.
Cu toate astea, există presiuni externe şi interne pentru reconfigurarea acestei societăţi, aşa cum o vedem astăzi, după linii noi, menite să reaşeze fundamental întreaga societate. Aceste noi linii de aranjare sunt de natură umanistă seculară.
Termenul de umaniste este înşelător pentru mulţi. Mulţi îl asociază cu omenia şi umanitatea, dar lucrurile stau cu totul altfel. Am învăţat la şcoală ce este acela umanism – în perioada Renaşterii, gânditorii vremii l-au pus pe Om în centrul filosofiei lor de viaţă, afirmând centralitatea acestuia în raport cu Dumnezeu. Dacă până atunci Dumnezeu era sursa oricărui sistem valoric, treptate Omul a devenit primordial, substituindu-se oricărei noţiuni de Divinitate. Totuşi, în perioada Renaşterii, Dumnezeu încă avea un rol în ordonarea socială a vieţii.
Astăzi încă, filosofia umanistă seculară îl elimină şi doreşte să-l elimine complet pe Dumnezeu şi orice referire la Divinitate din viaţa socială, din viziunea globală asupra vieţii şi a societăţii.
Astfel, întrucât umaniştii secularizanţi percep credinţa şi religia ca reprezentând fundamentul oricăror valori morale şi sociale afirmate astăzi, pentru ei, eradicarea credinţei şi scoaterea religiei din societate ar însemna prăbuşirea întregului sistem de valori pe care îl avem astăzi. Iar ei tocmai asta urmăresc, demontarea şi eliminarea completă a sistemului valoric şi social de astăzi şi înlocuirea lui cu unul nou. Este vorba de o nouă societate, o societate în care morala şi orice principii nu mai purced de la Dumnezeu, ci sunt făcute de om. Un prim aspect vizibil al acestei viziuni utopice este acela că orice sistem valori creat de om nu poate fi decât unul subiectiv. Şi, în al doilea rând, nu poate fi unul singur, pentru că cine, dintre oameni, are dreptul să decidă că sistemul lui valori este mai bun decât al meu?
La această transformare radicală a societăţii româneşti lucrează mai multe organizaţii. Toate împărtăşesc o viziune umanistă asupra vieţii, deşi multe îşi disimulează filosofia de lucru în spatele unor sloganuri general acceptate, cum ar fi cel al nediscriminării şi al drepturilor omului.
Astfel, s-a înfiinţat în anii de după Lovitura de Stat o serie de asociaţii care acţionează la unison şi servesc aceleaşi idealuri umaniste seculare:

Asociaţia pentru Libertatea de Conştiinţă (dedicată luptei împotriva icoanelor şi în general a prezenţei lui Dumnezeu în şcoli, inclusiv în manualele de Biologie)

Liga Pro Europa (condusă de Smaranda Enache, activistă comunistă înfocată pe vremuri, convertită după Lovitura de Stat din 1989 la valori “europene”)

Societatea Academică Română (un ONG condus de Alina Mungiu-Pippidi, care nu are nici o legătură nici cu societatea şi nici cu Academia Română; numele este special ales pentru a induce în eroare)

APADOR CH (o asociaţie dedicată promovării valorilor „europene” ale drepturilor omului; ce înseamnă pentru ei acestea, ştim prea bine)
Asociaţia Accept (asociaţie a sodomiţilor şi lesbienelor)

Centrul pentru Resurse Juridice (o anexă a asociaţiei Accept; toate comunicatele de nuanţă juridică ale lui Accept sunt semnate şi de CRJ)

Romani Criss (teoretic, o asociaţie dedicată luptei împotriva discriminării ţiganilor; în fapt, o anexă a lui Accept, care încearcă să-i prezinte pe sodomiţi ca pe nişte minoritari etnici, asemenea ţiganilor, discriminaţi de majoritate)

Agenţia pentru Monitorizarea Presei – ActiveWatch (Cine are nevoie de monitorizarea presei? Pentru cine monitorizează această asociaţia presa şi în ce scop?). Ioan T. Morar, fost comediant la grupul Diverstis, este acum „analist” la acest ONG.

Toate aceste asociaţii sunt finanţate ori de către Uniunea Europeană, din fonduri alocate luptei împotriva discriminării şi drepturilor omului, ori de magnaţi afiliaţi unor cercuri de interese transnaţionale (Nota http://www.romaniamurdara.ro/: SOROS, care asigura “Centrala” GDS plus "motorul" Pro-Democratia al pro-homosexualului C. Pirvulescu). Iarăşi, idealuri universal acceptate, însă aceste asociaţii se folosesc de acestea, amestecându-le cu „valorile” lor şi prezentându-le publicului şi factorilor de decizie spre avizare. Sub aceste două titluri generale – anti-discriminarea şi drepturile omului – se desfăşoară acţiunile acestui mănunchi de asociaţii pentru reconfigurarea radicală a societăţii româneşti.
Trebuie menţionat că în numai câţiva ani de la căderea comunismului, aceste organizaţii străine de spiritul şi valorile românilor au reuşit să capete vizibilitate, erijându-se în voci ale cetăţenilor. Astăzi, reprezentanţii lor – Cristian Pîrvulescu, Renate Weber, Monica Macovei, Alina Mungiu-Pippidi – sunt invitaţi la radio şi televiziune, în show-talk-show-uri în care îşi desfăşoară viziunea lor asupra societăţii, iar canalele media îi servesc maselor ca pe nişte oracole supreme. Cine sau ce le dă dreptul acestor „analişti” să traseze norme sociale pentru un întreg popor? Din punct de vedere valoric, absolut nimic. Din punct de vedere practic, banii care îi finanţează. Sunt nişte impostori care pretind că vorbesc în numele poporului, dar slujesc intereselor altcuiva.
Această „societate civilă” şi-a arătat colţii cu ocazia dezbaterilor pe marginea celor patru Coduri noi propuse de Ministerul Justiţiei. Pentru că nu au avut timp să tragă sforile pentru a avea nişte Coduri aşa cum vor ele, aceste asociaţii au trecut la presiuni asupra Guvernului pentru a le retrage din Parlament, sub pretextul necesităţii unor dezbateri publice. În realitate nu este vorba de nici o dezbatere „publică”, ci de nişte acţiuni de culise ale acestor impostori pentru a modela Codurile după viziunea social-politică a străinilor care îi finanţează.
Aceste eforturi ale lor sunt dublate şi de acţiunile din exterior ale Uniunii Europene. Avem de-a face nu doar cu un import dorit de asociaţiile sus-menţionate, ci şi cu un export iniţiat de structuri ale Uniunii Europene, în special de acele comitete şi organizaţii unionale care sunt controlate, mai mult sau mai puţin, de reprezentanţi ai unor asociaţii de orientare similară active la nivel central al Uniunii. ILGA (asociaţia internaţională a sodomiţilor şi lesbienelor) este numai un exemplu; aceasta coordonează acţiunile tuturor asociaţiilor de sodomiţi din ţările membre ale Uniunii.
Avem astfel de-a face cu presiuni interne şi externe pentru remodelarea societăţii româneşti aşa cum o avem astăzi. În numele nediscriminării şi al drepturilor omului, noua societate se prefigurează ca o societate fără repere morale şi valorice; o societate în care ciudăţenia şi bizareria au dreptate în faţa decenţei şi a cumpătării; o societate în care toţi nebunii şi dezaxaţii sunt liberi să se manifeste cum doresc, în numele drepturilor omului iar nimeni nu le poate spune nimic, pentru că i-ar discrimina.
Există ţări în care noua societate umanistă este deja implementată într-o mare măsură. Aceste ţări ne sunt prezentate noua ca modele de urmat, ca ţări avansate, civilizate şi democratice. În comparaţie cu ele, noi, cei care încă avem repere, suntem primitivi şi fundamentalişti. Canada, de exemplu, ţară în care un om este condamnat pentru discriminare pentru că publică într-un ziar un anunţ cu două referinţe din Biblie la adresa homosexualităţii, nu poate decât să ne amintească nouă, românilor, de vremurile Republicii Populare Romîne a lui Gheorghe Gheorghiu Dej, o epocă în care aberantul avea legea de partea lui.
Publicului din România îi vine greu să creadă că asemenea aberaţii, cum ar fi căsătoriile între două persoane de acelaşi sex, ar putea să aibă loc şi în ţara noastră. Dar, oare câţi credeau acum zece ani că vor vedea sodomiţi îmbrăcaţi în femei şi vopsiţi ca nişte paparude defilând prin centrul Capitalei? Mulţi au spus atunci, la momentul dezincriminării homosexualităţii, că lucrurile nu vor ajunge aşa departe.
În Germania lui Adolf Hitler, când evreilor li s-a spus la început că îi paşte exterminarea, foarte mulţi au luat avertismentul în serios. Gândind în limitele bunului simţ şi al moralei LOR, le era greu să-şi închipuie că societatea poate atinge asemenea niveluri de degradare. Foarte puţini au crezut, dar majoritatea nu. Şi au sfârşit în lagărele de exterminare.
Privind la acele ţări care ne sunt date ca exemplu, se poate vedea că agenda de lucru a asociaţiilor anti-valori din România nu a ajuns cu implementarea nici măcar la jumătate. Lipsa de informare şi apatia publicului lasă loc liber acţiunilor acestor organizaţii. Potopul ideologic anti-valori şi anti-creştin va veni peste ei, iar când copiii lor vor veni de la şcoală îndoctrinaţi cu „valorile” homosexualităţii, nu se va mai putea face nimic.
În acest război al valorilor, există şi unele organizaţii pro-valori, de orientare creştină, însă în general acestea sunt orientate mai degrabă spre interior, nu spre exterior. Ele sunt ocupate cu organizarea de conferinţe, seminarii şi alte acţiuni cu caracter închis, la care sunt invitaţi să vorbească ai lor pentru ai lor, fără a încerca în vreun fel influenţarea publicului general şi transmiterea acelor valori în exterior.
Aceste organizaţii trebuie să devină conştiente de acest război şi de faptul că promotorii noii societăţi, o societate satanică, sunt bine organizaţi şi lucrează metodic. Ciorile se aud atunci când au tăcut privighetorile. Vremea acţiunii este ACUM. Lucrurile au ajuns deja foarte departe în rău. Noi, creştinii, avem o obligaţie şi o responsabilitate faţă de copiii noşti şi înaintea lui Dumnezeu.

Alianta Familiilor din România
http://www.protejarea-familiei.com/

Vezi si alte detalii despre
"societatea homo-civila" la

Thursday, April 23, 2009

BASESCU i-a apostrofat pe sustinatorii activi ai homosexualilor mascati in societatea in civil: "Ati venit la Presedintie sa faceti o poza?" VIDEO


REALITATEA.NET - Băsescu i-a apostrofat pe reprezentanţii coaliţiei " Opriţi Codurile" : Aţi venit să faceţi o poză cu preşedintele?

Nota mea: Chiar daca exista motive intemeiate pentru a fi impotriva anumitor modificari ale codurilor, trebuie sa fim constienti ca "societatea civila" de mai jos se situeaza exact la polul opus noua, urmarind imbunatatirea codurilor care privesc homosexualii si extremismele altor minoritatilor. Sa fim atenti!

Stirea Realitatea TV si ZIUA Online: Traian Basescu i-a intrebat pe reprezentantii Coalitiei "Opriti Codurile", in debutul discutiilor de miercuri de la Palatul Cotroceni, daca au venit la intalnire doar pentru a face o "poza cu presedintele", contrariat de refuzul lui Mircea Toma de a-i prezenta amendamnetele ONG-urilor la coduri, relateaza NewsIn.Presedintele Traian Basescu le-a spus celor 25 de reprezentanti ai Coalitiei "Opriti Codurile", cu care s-a intalnit, miercuri, la Palatul Controceni, ca le sta la dispozitie pentru 55 de minute pentru a discuta despre cele patru coduri aflate, in acest moment, in dezbatere publica in Parlament."Coalitia "Opriti codurile" s-a nascut din ingrijorare si din credinta ca aceste legi care ne vor influenta vietile mie, colegilor mei si dumneavoastra merita respectat si acest respect nu poate fi asigurat decat printr-o dezbatere publica reala", a deschis discutia presedintele CRP, Indira Crasnea. "Noi suntem ingrijorati ca legi atat de importante au facut drumul de la initiator pana la Parlament ca niste pasageri clandestini in cala unui vapor, cand de fapt li se cuvenea un bilet pe puntea superioara", a mai spus Crasnea.
Seful statului a cerut, inainte ca un alt reprezentant al Coalitiei "Opriti Codurile" sa ia cuvantul, lista cu amendamentele propuse de asociatiile reunite in aceasta alianta. Basescu le-a spus ca va face tot posibilul ca Parlamentul sa tina cont de ele. "Vreau sa va prezint, dincolo de amendamentele pe care le-ati ridicat...", a intrevenit in discutie Radu Nicolae, reprezentant al Centrului de Resurse Juridice. " Eu nu am ridicat niciun amendament", a intervenit presedintele. Apoi, Basescu a continuat "Am o mare rugaminte! Eu primesc foarte multi oameni care vin pentru poza, vin sa faca o poza la presedinte dupa care sa iasa si sa vorbeasca foarte urat. Uitandu-ma la dumneavoastra, constat ca sunteti o grupare sau mai multe grupari reprezentate de foarte multi oameni tineri. Si atunci intrebarea mea cinstita la demersul dumneavoastra, care sunt convins ca este cinstit, este, sau rugamintea mea este: Dati-mi o lista cu amendamentele la cele patru coduri si va promit ca voi invita partidele la o discutie si le voi cere sa tina cont de amendamentele dumneavoastra. Este posibil? Dati-mi un raspuns acum si daca il avem continuam intr-o maniera discutia, daca nu avem observatii, sigur, discutam in general. Vreau sa stiu ce fel de discutie urmeaza sa facem", a replicat presedintele Traian Basescu.Victor Alistar, presedintele Transparency Internationat s-a plans ca, desi exista o serie intreaga de sugestii si analize care au fost puse pe site-urile organizatiilor romanesti , acestea nu sunt luate in considerare de autoritatile statului. Replica lui Alistar l-a facut pe seful statului sa intrebe, retoric, daca lui i s-a adresat vreo organizatie non-guvernamentala, insistand, din nou, sa primeasca o lista cu amendamentele propuse pentru cele patru coduri."Avem lista de amendamente pe care nu vrem sa le dam. Nu vrem sa le dam, asta incerc sa comunic, pentru ca sunt doua puncte de vedere: unu, faptul ca ceea ce se intampla acum in Parlament, din punctul nostru de vedere, este inafara legii. Au fost incalcate cel putin doua legi. Nu pot sa intrevin cu amendamente pe un proiect care se dezbate inafara legii", a spus Mircea Toma, presedinte al Agentiei de Monitorizare a Presei. "Am o rugaminte. Daca aveti pretentia sa fiti respectati, nu cred ca puteti veni la presedinte sa spuneti: Avem amendamente, dar nu vrem sa le dam! Dar pentru ce ati venit acum, pentru poza?", a raspuns, contrariat, presedintele Basescu.Presedintele Traian Basescu a dat curs solicitarii Coalitiei "Opriti Codurile", organizand, miercuri, la Palatul Cotroceni, o intalnire la care au venit 25 de reprezentanti ai ONG-urilor romanesti interesate de pachetul legislativ aflat, in acest moment, in dezbaterea Parlamentului. Cei 25 de reprezentanti ai ONG-urilor au venit la Cotroceni imbracati in tricouri negre, inscriptionate cu mesajul "Codul de la cap se-mpute".

Sunday, October 5, 2008

Se încinge tărâţa la Caţavencu-KGB. După declaraţiile-bombă făcute de Florin Călinescu la Ciutacu, careul Academiei Caţavencu îşi ingroapă uniformele



Florin Calinescu, membru al Senatului Academiei Catavencu, in calitate de fondator al saptamanalului "de moravuri grele", si-a acuzat joia trecuta fostii colegi de apartenenta la unele servicii secrete straine anti-NATO. Afirmatiile incendiare au fost facute in emisiunea lui Victor Ciutacu "Vorbe grele" de la Antena 2. Primele reactii din partea "catavencilor" au venit de la Istodor si Mircea Toma. In ce-i priveste pe Eugen Istodor Berceanu sau pe Viorel Mihai Motoc si Octavian Mardale, este foarte posibil ca ei sa fie singurii fraieri care nu sunt, sau se fac ca nu stiu ca sunt incadrati in UM AC D1. Altfel, analiza oricarui pifan in contrainformatii poate arata ca, pe langa spuma haiosenilor imprastiata de "catavenci" la tot poporu', blatul tortului e mult mai gros si are un gust amar. De-a lungul anilor, tintele favorite ale Academiei Catavencu au fost fixate prin comenzi clare anti-romanesti. In principal, favoritii la trese sunt si cei care s-au imbogatit peste noapte din spalari de bani si spaga la greu (TVR - 300.000 USD, etc...) mimand deontologia si activismul. Mircea Dinescu, cunoscut pentru activitatea sa la sanul KGB, este si el una din "fetele cotidianului" care a participat la "Afacerea Catavencu". Cornel "Balea" "Alexandru" Ivanciuc e caz cronic deja, de predat la jurnalism si post-comunism. (Vezi
Cornel Ivanciuc, agent al politiei politice: „Am turnat si am fost platit de Securitate")

Liviu Georgica Mihaiu a ajuns didamai Guvernatorul Deltei. Mircea Valentin Toma, un milionar "vai de capul lui", isi duce misiunea pana la cap, in ciuda varstei, ca si Iliescu-KGB. Iar I.T.Morar, la fel, un propagandist utecist adventist ajuns la Bucuresti de la Muca Cacaii prin semnatura personala a Elenei Ceausescu, dupa cum afirma veterani ai presei comuniste. Dar, inainte de a-i lua pe rand, sa vedem cum l-au enervat pe Istodor declaratiile lui Calinescu, enervat la randul lui de un articol despre Pro-Optica din "Catavencu", despre care pana si Istodor recunoaste, cu jumatate de gura, pe blogul lui: "bun, poate sintem neprofesionisti… nu om fi verificat corect informatiile cu optica romana, dar de aici si pina la kaghebism, hail sictir!". Deci, sictir:

"Calinescule, esti un bou!
Culmea e ca ii pot multumi lui Ciutacu. In emisiunea lui, a stors Florinelul pina a dat muguri de intelepciune: catavencii sint kaghebisti.
“Astia de la Catavencu nu stiu de NATO, ca sunt din alte structuri, oricum, diametral opuse… Ma bucur ca lucrez cu armata, restul sunt cacaturi. Academia Catavencu se ocupa cu prostii. Nu ma apuc acum sa spun de unde isi iau banii, pe lista cui sunt nevestele lor. La Catavencu este o alta problema… Eu sunt civil si asa vreau sa raman.”
Calinescu iti spun eu: esti un bou, fiindca noi sintem kaghebisti. Si iti spun eu de unde ia nevasta-mea bani: de la Dilema veche a lui Patriciu, ii plateste salariu plus colaborari. Si o stii si pe nevasta lui Morar, a lui Mardale, a lui Doru, a lui Vulpe. Ca doar ani de zile am mincat, am baut, ne-am pisat, ne-am facut boi, am glumit, am kaghebit impreuna. Esti bou! Politica are nevoie de tine! O sa am ce scrie inca 4 ani.
Tags: Ciutacu, Florin Calinescu, KGB"

Istodor e cam parcimonios cu extrasele din afirmatiile lui Calinescu. Ele sunt mult mai multe si mult mai suculente. Hai sa le ofer eu:

"Florin Călinescu: Eu ştiu foarte bine cum se face Academia Caţavencu. Şi nu vreau să intru în amănunte cu distinşii mei foşti colegi. Acolo, ca în toată presa vin nişte turnătorii pe diverse canale şi se asamblează nişte date după ureche. Nu vreau să discut acum despre colegii de la Caţavencu pe unde şi ce şi-au angajat şi cât au încasat.
(...)
Victor, astea sunt prostii. Şi Caţavencu se ocupă cu prostii şi cunosc foarte bine. Şi alte ziare. Şi trebuie lăsaţi în pace. Repet, nu mă ocup eu, ca să încep să dezvălui fiecare ziarist, chiar şi de la Caţavencu, pe lista cui e, pe salariul cui, cât de moral este, cui şi-a vândut acţiunile etc. Şi unde stau nevestele lor etc.
Victor Ciutacu: Păi le-ai zis lor atunci. Când te-au întrebat ei dacă mai eşti prieten cu nu ştiu cine... le-ai răspuns că lor le-a ieşit mai bine cu Vântu.
Florin Călinescu: Probabil că le-a ieşit mult mai bine.
Victor Ciutacu: E un miracol ăsta. I-au vândut de vreo 3 ori acţiunile lui Sorin.
Florin Călinescu: Mi se pare normal. Dar la Caţavencu nu asta-i problema, acolo e o altă problemă pentru care eu am plecat de-acolo şi să fie sănătoşi. Eu sunt civil. Şi am să rămân toată viaţa un civil.
Victor Ciutacu: Era chestie de subordonare ierarhică acolo?
Florin Călinescu: Probabil.
Victor Ciutacu: Pe grad şi funcţie?
Florin Călinescu: Da, eu am să rămân toată viaţa mea un civil.
(...)
Florin Călinescu: Mai e ceva pe care colegii militari de la Caţavencu trebuie să ştie mai bine ca mine. Când s-a cumpărat Pro Optica a trebuit să semnez o clauză că voi rămâne în cadrul industriei naţionale de apărare şi în caz de război trebuie să...
Victor Ciutacu: Era punctul acela special din Legea privatizării în care spunea de capacităţile speciale.
Florin Călinescu: În caz de război chiar trebuie să cârmesc toată activitatea pentru armata română. Pro Optica colaborează cu armata română de la înfiinţarea IOR. Şi e una din unităţile de bază ale armatei. Dar răutatea asta simplă... la Caţavencu se lucrează mult după ureche, sunt mulţi urechişti acolo şi răspândaci. Ca şi la alte ziare. Şi atunci se dă numai ce-i interesant. Repet, acest contract este al cincilea an dintr-un contract câştigat în urma unei licitaţii în 2002 şi nu mai este necesar în 2008 să se facă licitaţie, se poate negocia direct pentru că tot NATO a zis, numai că ăştia de la Caţavencu nu sunt din structuri NATO, sunt din alte structuri...
Victor Ciutacu: Diametral opuse?
Florin Călinescu: Oarecum. NATO s-a săturat ca pe câmpul de luptă armatele să vină ba cu calul verde, ba cu calul sur. Înţelegi? (...) Restul sunt căcaturi.
Victor Ciutacu: Tu ai avut curajul asumării în anumite momente cheie a prieteniei cu oameni aşa-numiţi controversaţi.
Florin Călinescu: Inclusiv cu Traian Băsescu.
Victor Ciutacu: Ai fost unul dintre cei care...
Florin Călinescu: Inclusiv cu colegii de la Academia Caţavencu... (...) măi, ăştia de la Caţavencu repet, n-au treabă cu armata, ei au treabă cu alte servicii.
Victor Ciutacu: O să mă reclame Toma la CNA.
Florin Călinescu: Lasă-l pe Toma, Toma cum a venit la Caţavencu să se încadreze?
Victor Ciutacu: Cum?
Florin Călinescu: În uniformă kaki. Nu a venit de la armată?... să fim serioşi. Dar nu vorbesc acum despre distinşii mei... că sunt senator pe viaţă.
Victor Ciutacu: Eşti senator pe viaţă la Caţavencu?
Florin Călinescu: O să convoc senatul Academiei ca să ne lămurim în puşti şi pistoale. (...)"
(Prin Monitoring Media: http://www.monitoring.ro/)

Pentru ca presa este controlata intr-o masura de 90%, afirmatiile alarmante facute joi de Calinescu despre starea libertatii presei cazone de azi nu au fost reproduse decat pe bloguri, in firava media electronica si in Cancan, care are cativa profesionisti aflati mereu pe faza. Iata:


Florin Calinescu acuza "Catavencii" ca sunt agenti acoperiti
sâmbata, 04 octombrie 2008

Eticheta. Calinescu ii numeste pe camarazii lui de la Academia Catavencu "colegii mei militari" Actorul Florin Calinescu, candidat al PNL pentru Camera Deputatilor, a formulat, joi seara, o serie de acuzatii grave la adresa jurnalistilor Academiei Catavencu, despre care a spus ca sunt agenti ai serviciilor secrete, cu insinuari ca ar fi vorba chiar de servicii anti-NATO.

Invitat la emisiunea "Vorbe grele", de la Antena 2, Florin Calinescu a declansat un atac taios la adresa fostilor sai colegi de la Academia Catavencu, despre care a declarat, textual: "Nu ma apuc acum sa spun de unde isi iau banii, pe lista cui sunt nevestele lor. La Catavencu este o alta problema. Diferenta dintre mine si fostii mei colegi de la Catavencu este ca eu sunt civil. Dar astia de la Catavencu nu fac parte din structurile NATO, ci din cele diametral opuse. Toata lumea stie cum a venit Mircea Toma la Catavencu: in uniforma kaki!". Declaratiile fierbinti ale lui Calinescu se suprapun peste cele facute de fostul presedinte Emil Constantinescu in septembrie 2005, la postul B1 TV, potrivit carora Dumitru Tinu figura pe celebra lista de spioni a lui Severin si ca la Academia Catavencu lucreaza fosti ofiteri de Securitate, afirmatii ramase fara nicio reactie din partea saptamanalului vizat.
Pana acum, doua nume grele de la Catavencu, Felix Anton Rizea si Cornel Ivanciuc, au fost deconspirate oficial ca fiind colaboratoare ale fostei Securitati, in timp ce despre Mircea Toma se stie ca inainte de 1990 a lucrat ca psiholog la Centrul de Medicina Aeronautica Bucuresti, unde testa pilotii care conduceau aeronavele cuplului Ceausescu, raspundere similara, potrivit Asociatiei Civic Media, cu cea a ofiterilor din Directia a V-a a Securitatii Statului.
Mircea Toma: "Calinescu e fiul unui colonel de Securitate"
Mircea Toma a declarat ieri, in replica, pentru Cancan, ca e dezamagit de afirmatiile actorului "mai ales ca acesta e fiul unui colonel de Securitate din Timisoara. Sunt convins ca la originea acestui atac survenit la o televiziune a lui Voiculescu se afla un demers al meu de acum cateva zile, in fata senatorilor care se ocupa de legea CNSAS, prin care am cerut ca fondatorii de fundatii, precum e liderul PC, sa intre pe lista celor care pot fi verificati de catre consiliu. Eu nu am cum sa ma apar de asemenea acuzatii, mai ales ca am fost, pe rand, agent al DIM, al serviciilor unguresti, al CIA, acum sunt al KGB... Cat despre asa-zisa uniforma, eu eram angajat civil la Centrul Aeronautic, asa ca aveam blugi si halat drept uniforma".
Bogdan Tiberiu Iacob

Mircea Toma manca rahat! Si nu cu polonicul, ci cu vadra. Pentru ca legea CNSAS prevede foarte clar verificarea fondatorilor fundatiilor; nu trebuie sa ceara el nimic. De altfel, in baza acestei prevederi l-am dat si pe el si pe Voiculescu la cercetat pe lista "Voci Curate" a Asociatie Civic Media. Ciudat, desi oamenii mei m-au informat ca Toma a facut mai multe vizite la CNSAS, la audieri, pana acum nu am primit nimic in ce-l priveste. Dupa 17 ani de APV-ist, chiar nici o nota?!... Nu-i bai, Toma ma face sa cer socoteala CNSAS pentru Omerta practicata fata de unele nume "grele" din presa romana. Calinescu a spart buboiul!

Istodor nu ar trebui sa se supere asa de tare cand Calinescu zice ca stie unde stau (unele) neveste al Catavencilor, si chiar ei. Bine, Guvernatorul sta acum intr-un apartament cu vedere la Herastrau, cu un pret nesimtit care are in coada vreo cinci - ba, zic unii - chiar sase zerouri. Treaba lui. Bravo lui. Cel putin isi arata, pe fata, averea. Dar, totusi, pe langa el, mai e unii. La banii lor de milionari, si campaniile "deontologice" duse de Cotidianul si Catavencu pentru ca unii-altii sa elibereze casele de la RAAPPS, cum de are tupeul fantastic didamai seful concernului cu multe fete catavencice, recte Doru Buscu, sa se lafaie intr-o vila RAAPPS luata printr-o fundatie-fantoma (Tomo, poate-l cauti si pe Buscu la oua!)?!
Pai uite ce zice Revista Presei Mediafax:

Ziaristul Doru Buşcu, deontolog cu vilă de la RAAPPS

Ziarele sunt pline, de obicei - cum este şi firesc - cu anchete privind situaţia imobiliară a oamenilor politici. Cel mai adesea, aceştia sunt nişte răsfăţaţi ai sorţii, beneficiind de locuinţe din fondul RAAPPS pentru care plătesc chirii modice, în comparaţie cu preţurile reale din piaţă.Interesant este că tocmai unul din deontologii care denunţă frecvent sistemul ticăloşit al clasei politice româneşti şi-a băgat adânc mâna în borcanul cu miere al RAAPPS.
Citeste toata stirea AICI, de la www.curentul.ro
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
Verdictul Curţii: afară cu chiriaşii-expiraţi ai RAAPPS!
Demnitari de ieri şi de azi, maeştri la înşfăcat case
Melcii din parlament isi iau casa cu ei
Basescu respinge negocierea directa pentru vanzarea caselor RA-APPS
Parlamentarii şi-au făcut cadou locuinţele de lux ale RA-APPS

Misto, vorba lui Columbeanu Jr!
Despre Toma si Morar gasiti la Civic Media:
Cazul Ioan T. Morar zis Biju, trompeta delatorilor de serviciu - Cu un PS pentru Mircea Toma

Mi-e prea scarba sa-i mai comentez.
In rest, Dumnezeu si DNA cu mila! Caci, chiar daca Florin Calinescu are destule resurse de dat si la altii, "cu bolta", dupa cum spune, umbrela le-o tin bine serviciile.

Si, pentru ca e deontologic :), sa ne amintim cum se ingroapa unele cazuri si cum au devenit distinsii fripturisti atat de atractivi media:
Fara sa faca nimic,

Sefii de la "Academia Catavencu" au primit in conturi personale miliarde de lei de la Fundatia "Anonimul"

Fundatia "Anonimul", alaturi de Grupul Rompetrol, figureaza intr-un raport al Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor ca efectuand operatiuni suspecte de spalare a banilor
Parchetul National Anticoruptie a fost sesizat, asa cum aratam in Adevarul de ieri, de catre Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor (ONPCSB) in legatura cu "operatiunile suspecte de spalare a banilor efectuate de Patriciu Dan Costache, Marin Sorin si Marin Mihaela Rodica prin intermediul mai multor societati comerciale".
Aceste operatiuni au fost realizate, conform specialistilor ONPCSB, in principal prin intermediul firmelor din cadrul Grupului Rompetrol, condus de Dinu Patriciu. In sesizarea remisa PNA de catre ONPCSB se fac referiri insa si la o serie de fundatii si persoane fizice intre care s-au efectuat importante tranzactii banesti.
Este vorba de dl. Marin Sorin - care a organizat ieri o conferinta de presa -, sotia acestuia, Marin Mihaela Rodica, Tudori Fondation, Fundatia "Anonimul" (Don Quijote). Aceasta din urma, la data de 7 noiembrie 2002, a platit cu suma de 8,6 miliarde de lei cinci persoane fizice, membri fondatori si actionari la "Academia Catavencu", respectiv Mihaiu Liviu, Buscu Doru, Toma Mircea, Ivanciuc Cornel si Ioan T.Morar.
Sumele - variind intre 1,3 miliarde de lei si 2,1 miliarde de lei - au ajuns in conturile personale ale ziaristilor si nicidecum in cel al saptamanalului "Academia Catavencu".
De bani de la Fundatia "Anonimul" a beneficiat si Fundatia "Noua Romanie", care a incasat suma de 4 miliarde de lei. Asa cum a aratat ieri dl. Marin Sorin, in cadrul conferintei de presa, Fundatia Anonimul sustine o serie de activitati din domeniul cultural, intre acestea figurand si Asezamantul Cultural "Academia Catavencu".
In principal, donatiile din care, la randul sau, doneaza Fundatia Anonimul provin de la Tudori Fondation, o firma cu sediul in Liechtenstein, reprezentata in Romania de Marin Sorin. Aceasta firma a vandut OMV participarea pe care o detinea la Romanian Oil and Gas Investments, care - la randul sau - detinea Rompetrol Group BV, societate care controla Grupul Rompetrol Romania.
Si, uite asa, mai pe ocolite, se ajunge si la Dinu Patriciu, care - la randul sau - a incasat in contul personal suma totala de 11,7 miliarde de lei de la societatea nerezidenta Tudori Fondation. In cadrul conferintei de presa de ieri, Marin Sorin a declarat ca nu a fost instiintat oficial despre faptul ca este cercetat pentru spalare de bani, precizand ca miza anchetei desfasurate de ONPCSB "este PETROM-ul, care este o sursa de venituri ilicite pentru mii de oameni.Totul a plecat de la adversarii privatizarii PETROM. Implicit, scandalul are legatura si cu politicul, dar interesele economice sunt cele care primeaza. Aceasta informare a Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor este o dovada a faptului ca autoritatile statului au niste instrumente incompetente".
Marin Sorin a mai aratat ca va face o plangere penala impotriva lui Ioan Melinescu, presedintele ONPCSB, care a semnat sesizarea catre PNA pe data de 7 mai a.c., in conditiile in care fusese revocat din functie cu doua zile mai inainte, conform Hotararii publicate in Monitorul Oficial.
Surse din cadrul ONPCSB ne-au informat ca prima sesizare catre procuratura a fost facuta in noiembrie 2003 (cum rezulta, de altfel, si din textul informarii), iar decizia efectuarii sesizarilor se ia de catre plenul Oficiului, din care fac parte mai multe autoritati ale statului, inclusiv reprezentantii serviciilor secrete.
De precizat faptul ca Marin Sorin nu este o persoana straina de afacerile din domeniul petrolier, domnia sa fiind - conform propriei declaratii - persoana care a negociat in numele Rompetrol contractul de privatizare si care a ramas doar membru in Consiliul de Administratie al Grupului Rompetrol, cu rol de observator pana la finalizarea contractului de vanzare-cumparare actiuni.
Sursa: Adevarul
Evident, vechiul Adevarul, din 28-05-2004

De unde a pornit: Regalul lui Florin Călinescu la Antena 2

De: Victor Ciutacu
Fiindca-s baiat riguros si pentru ca am avut o sumedenie de cereri, postez aici (saru’ mana pe obraz, Paule!) scriptul emisiunii de aseara cu Florin Calinescu si inregistrarea ei (in doua variante: pe site la Monitoring Media si aici, pe bucati): http://www.ciutacu.ro/

Vezi si MIRCEA DINESCU urma sa fie deferit Justitiei de Cezar Ivanescu